Predavanje mr.sc. Borisa Čarga u sklopu izložbe "Vrhovi dubina"

Objavljeno:

3. lipnja 2026.

Kategorija:

Novosti, Priopćenja

Predavanje mr.sc. Borisa Čarga u sklopu izložbe "Vrhovi dubina"

U Arheološkom muzeju u Zagrebu

U sklopu izložbe „Vrhovi dubina – podvodna baština Splitsko-dalmatinske županije“, koja je ovih mjeseci predstavljena u Arheološkom muzeju u Zagrebu, aktivno je sudjelovao i naš kolega mr. sc. Boris Čargo, muzejski savjetnik Priručne zbirke i lokaliteta Issa Arheološkog muzeja u Splitu.

Na posljednjem predavanju iz ciklusa pratećih događanja navedenoj izložbi, održao je predavanje s naslovom „Iz grada isplovi ovog – maritimna Issa“, posvećeno pomorskoj orijentiranosti antičke Ise, današnjeg Visa. Publika je imala priliku upoznati priču o najznačajnijoj grčkoj koloniji na hrvatskoj obali Jadrana, gradu koji je od samih svojih početaka bio neraskidivo povezan s morem. Smještena u zaštićenoj viškoj uvali, Issa je svoj razvoj, trgovinu, komunikaciju i svakodnevni život gradila upravo zahvaljujući pomorstvu i svojim prirodnim lukama.

Nakon predavanja razvila se zanimljiva i vrlo aktivna rasprava, potvrdivši kako priče o antičkom Jadranu i danas izazivaju velik interes publike.

Izložba predstavlja više od stotinu vrijednih nalaza s podmorskih arheoloških lokaliteta Splitsko-dalmatinske županije, među kojima se nalaze i predmeti iz fundusa Arheološkog muzeja u Splitu. Kroz izložene predmete posjetitelji mogu pratiti tisućljeća pomorske povijesti, od prapovijesti i antike do novijeg doba.

Čestitamo kolegi Borisu Čargu na izvrsnom predstavljanju Ise i Arheološkog muzeja u Splitu pred zagrebačkom publikom!

Kategorije

Zadnje novosti